Témata: 

Endoprotéza – kĺbová náhrada

Pod pojmem endoprotéza rozumíme umělou náhradu poškozeného kyčelního kloubu. Vyvinuty byly ale i náhrady horních končetin (ramenní, loketní, zápěstní, prstní) a dolních (kromě zmíněného kyčelního zejména kolenní). Pamatujte, že kloubní náhradou aktivní život rozhodně nekončí.

Tlač
E-mail

Rozlišujeme nasledujúce typy náhrad bedrových, kolenných a chrbticových (endoprotéz):

Čiastočná (pri čiastočnej endoprotéze nahradí lekár len poškodenú časť kĺbu)
Totálna (pri totálnej endoprotéze nahradíme všetky kĺbne plochy

Výber vhodnej endoprotézy má v rukách lekár, ktorý ju zvolí podľa veku a spôsobu života daného pacienta. Necementované implantáty majú dlhšiu životnosť, preto sú vhodné pre pacientov do 65 let. Starším pacientom je väčšinou indikovaný implantát cementovaný. Materiály, z ktorých sú náhrady vyrábané, sa neustále vyvíjajú a zlepšujú.
Prof. MUDr. Tomáš Trč, prednosta ortopedickej kliniky 2. Fakultnej nemocnice v Prahe hovorí o artróze a o možnostiach liečby formou implantácie kĺbovej náhrady.

Nepodceňujte kvalitu kĺbovej náhrady

Ak sa dostanete do situácie, že váš zdravotný stav musí byť riešený operatívne náhradou kĺbu, nezabúdajte, že veľmi dôležitá je kvalita implantátov, ktoré sú vám voperované do tela.

Bedrové a kolenné náhrady B. Braun

Skupina B. Braun používa pri liečbe pacientov implantačné techniky, ktoré šetria kostné tkanivo, CTfree navigáciu aj nové materiály pre výrobu implantátov, ako sú keramické povrchy s vysokou odolnosťou proti oderu a bioaktívne povrchy implantátov. Našou hlavnou úlohou je uľaviť pacientom od bolesti a zväčšiť rozsah pohybu kĺbov.