Témata: 

Ako zvládnuť leto s dialýzou

Ostré slnko býva pre dialyzovaných pacientov problémom. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa ľahšie s horúcim ročným obdobím.

Tlač
E-mail

1. Žite ako obyvatelia Stredomoria!

Zaraďte do svojho každodenného programu siestu počas horúcich popoludňajších hodín. Svojim aktivitám sa venujte ráno a počas dlhých večerov.

  1. Chráňte sa pred priamym slnkom!

Noste oblečenie, ktoré dobre zakrýva telo, ako napríklad voľné tričká a tuniky s dlhým rukávom. Skôr, než sa natriete ochranným krémom, ubezpečte sa, že všetky miesta po vpichoch sú riadne zahojené.

 

  1. Snažte sa čo najmenej potiť!

S ohľadom na to, že ako dialyzovaní pacienti smiete vypiť len obmedzené množstvo, môžu nastať obehové problémy v okamihu, keď začnete strácať tekutiny cez kožu. Preto je lepšie tráviť leto v destináciách s miernymi teplotami.

 

  1. A čo keď budem smädný?

Aj počas horúcich dní zostáva pravidlo nemenné: rozdeľte si príjem povoleného množstva tekutín do celého dňa. Vyhýbajte sa ostrým a príliš koreneným jedlám a nezabúdajte, že napríklad polievka obsahuje veľké množstvo tekutiny. Ľadové kocky, cukríky a žuvačky sú dobrými pomocníkmi pri zahnaní pocitu smädu.

 

  1. Osviežte sa plávaním!

Ak sa vám AV fistula už zahojila a nemáte iné nezahojené rany, môžete sa úplne bežne sprchovať a takisto aj plávať v mori alebo v jazere. Avšak predtým, ako sa ponoríte do vody, pre istotu sa znovu poraďte so svojim lekárom.

Najčastejšie otázky dialyzovaných pacientov

 

Čo sa stane, keď vynechám celú jednu dialýzu?

Dialýza by sa vynechať nemala. Nezabúdajte, že tých pár hodín týždenne, počas ktorých je vám prečistená krv, dokáže nahradiť nepretržitú prácu zdravých obličiek iba do určitej miery. V prípade, že sa na dialýzu nedostavíte, hrozí riziko potenciálne životu nebezpečných obehových problémov, porúch srdcového rytmu alebo pľúcneho edému. Ak je pre vás ťažké sa na dialýzu dostaviť, čo najskôr sa spojte so svojou nefrologickou ambulanciou a okamžite si dohodnite náhradný termín. Dialýza by sa mala vždy dodržiavať podľa harmonogramu, a to aj vtedy, ak máte chrípku alebo iné zdravotné ťažkosti vyžadujúce pripútanie na lôžko. Váš lekár vás môže v prípade potreby poslať na dialýzu do nemocnice. A ak ste sa začali cítiť zle po vynechanej dialýze, ihneď volajte sanitku!

 

Aká veľká je pravdepodobnosť, že moje deti budú tiež potrebovať dialýzu?

To veľmi záleží od toho, aká choroba tento stav spôsobila. Ak trpíte dedičným ochorením obličiek, existuje riziko, že by ho vaše deti mohli mať tiež. Týka sa to napríklad polycystickej choroby obličiek. Ďalšie príčiny ako napríklad vysoký krvný tlak alebo diabetes sú tiež čiastočne dedičné, ale v medicíne sa postupne objavujú čoraz lepšie a lepšie spôsoby, ako ich stabilizovať, a často tak pacientom umožnia vyhnúť sa nutnosti dialýzy.

 

Prečo ma počas dialýzy svrbí koža, kým pacient vedľa mňa žiadne svrbenie nepociťuje?

Svrbenie sa objavuje príležitostne, ale nie často. Môže mať celú škálu príčin, ako je napríklad lokálne podráždenie kože alebo zlá dialýza. Stalo by sa tak v prípade, keby neboli vhodne odvádzané toxíny. Porozprávajte sa o tom so svojím nefrológom. Ten skontroluje, či nie je problém s funkčnosťou vášho cievneho prístupu alebo je v nedostatočnej dávke dialýzy.

 

Prečo nemôžem počas dialýzy vstať?

S výzvou, ktorú dialýza predstavuje, sa telo dokáže najlepšie vyrovnať poležiačky alebo posediačky. Určité množstvo vašej krvi je počas celej procedúry aj tak mimo vášho tela a nepodieľa sa na okysličovaní vašich tkanív. Z toho dôvodu musí vaše srdce v priebehu dialýzy oveľa viac pumpovať, čo zaťažuje váš obehový systém. Ak sa chcete hýbať, môžete počas hemodialýzy vyskúšať zopár ľahkých telesných cvikov.

 

Prevzaté z časopisu Dialog, Share for Care