11. 11. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Väčšina populácie sa domnieva, že zlyhanie obličiek a dialýza znamenajú automaticky koniec všetkých športových aktivít. MUDr. Lukáš Svoboda, vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum v pražskej Nemocnici Na Homolce a podpredseda Športového klubu dialyzovaných a transplantovaných, beh a šport odporúča.

„Aktívnemu pacientovi väčšinou stačí menej liekov, má menej ďalších zdravotných komplikácií a šport má výrazne pozitívny vplyv aj na jeho psychiku,“ vysvetľuje svoje odporúčania MUDr. Svoboda.

„Oddýchnem si len na dialýze,“ hovorí pacient

Slová MUDr. Slobodu potvrdzuje aj jeho pacient Jozef Nemčík. Pre dialýzu sa rozhodol v okamihu, keď jeho telo po ôsmich rokoch odmietlo transplantovanú obličku. Pán Nemčík behá pravidelne pre zdravie a pre radosť trate do desať kilometrov, niekedy sa zúčastňuje aj verejných pretekov. „Keď nejdem na dialýzu, vezmem tenisky a hurá do terénu. Zabehnem desať až šestnásť kilometrov,“ uvádza a dodáva, že beh nezlepšuje len jeho kondíciu, ale aj nároky na liečbu: vystačí si s nižším množstvom liekov a niektoré nepotrebuje vôbec. „Behanie je liek, ktorý pomáha zvládať chorobu, udržiavať si kondíciu a byť v pohode. Dáva mi silu ísť ďalej a ďalej, a aj keď zabehnem len pár kilometrov, vždy si hovorím – som vlastne zdravý, akurát tie obličky mi veľmi nefungujú,“ hovorí s úsmevom a dodáva: „Dialýza je jediné miesto, kde si môžem oddýchnuť a nabrať silu na všetky aktivity.“

Dialýza je len iný spôsob života

„Nestor dialyzačnej liečby, profesor Válek, hovorieval, že dialýza nie je koniec aktívneho života, ale len jeho iný spôsob,“ pripomína MUDr. Sloboda s tým, že ak má byť liečba úspešná, vyžaduje od chorého nielen rešpekt k odporúčaniu zdravotníkov, ale aj aktivitu. Šport vykonávaný v rozumnej miere, koníčky a práca nielenže zabraňujú rozvoju komplikácií a spomaľujú úbytok funkcie obličiek, ale prispievajú aj k lepšej kvalite života.

Akákoľvek aktivita ľuďom na dialýze pomáha

Ľudia na dialýze by mali vykonávať predovšetkým aeróbne športy a v rozumnej miere aj posilňovanie, pretože posilňovanie dolných končatín má význam pre zabezpečenie a udržanie sebestačnosti. Prakticky pre každého je vhodný správne vykonávaný nordic walking, teda rýchla chôdzu s palicami, vykonávaná pravidelne štyrikrát až päťkrát týždenne po dobu minimálne 30 minút. Je vhodnejší ako jogging, pretože pri joggingu môže pri behu na tvrdom podklade dochádzať k opotrebovaniu chrupaviek. Ak sa pre beh rozhodneme, je pätnásť minút pred behom dobré sa trochu rozohriať a po ukončení uvoľniť a natiahnuť. Vodidlom pri intenzite chôdze a behu môže byť srdcová frekvencia, ak nie je ovplyvnená liekmi.

Pravidelnosť aktivity je však dôležitejšie ako jej intenzita. Pre mladších pacientov a bývalých športovcov smerujú odporúčania hlavne k bezpečnosti, nie k druhu činnosti. Neodporúčajú sa športy úpolové, športy s doskokmi a športy, ktoré sú rizikové pre vedenú terapiu, ako je napríklad volejbal pre pacientov s dialyzačným vstupom na predlaktí.

Obmedzený príjem tekutín športovcov nelimituje

Diétne obmedzenia športovcov s dialýzou, najmä regulácia príjmu tekutín, sa dajú zvládnuť. Ak pacient športuje, môže obmedzenie príjmu tekutín trochu uvoľniť, pretože ich časť vylúči potením. Aktívni pacienti sa zaujímajú o problematiku dehydratácie, dokážu predvídať jej riziká a vedia, čo si môžu dovoliť. Hlavný význam športovania ale nie je v uvoľňovaní príjmu tekutín, ale v pozitívnom ovplyvnení fyzického aj duševného zdravia. Pravidelným tréningom, postupným zvyšovaním záťaže a testovaním vnútorného prostredia je tiež možné znížiť riziko prekyslenia organizmu, ktoré so sebou prináša zlyhanie obličiek a záťaž. Dôležité je tiež dodržiavať odporúčania týkajúce sa príjmu minerálov, teda sodíka, draslíka a fosfátov.

Článok vznikol na základe spolupráce s redakciou portálu RUNGO.cz

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Svetový deň obličiek
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok