29. 6. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Zdravie nie je len protikladom choroby, ide o celkovú rovnováhu psychickej a fyzickej kondície zasadenú do určitej sociálnej harmónie, ktorá blahodarne pôsobí na celkovú kvalitu života. Pohyb preto patrí k dôležitým faktorom, ktoré majú pozitívny vplyv na návrat pacienta do aktívneho života. Dnes je takmer samozrejmé indikovať už počas liečby primeranú pohybovú aktivitu pri postihnutí pohybového aparátu alebo mentálnych ochoreniach. Rôzne pohybové aktivity sa využívajú aj na rozvoj jednotlivých zmyslov pri konkrétnom zmyslovom poškodení. Podobne je aj chorým s vnútornými ochoreniami dôležité jasne vysvetliť, že pohybovú aktivitu určite nemajú zakázanú.

Liečba ako taká totiž zabezpečuje udržanie životných funkcií, ale kvalita života závisí predovšetkým od samotného pacienta. Pravidelný pohyb zlepšuje stav tela aj mysle, a preto sa fyzická aktivita odporúča už v priebehu rekonvalescencie. Okrem iného pomáha znížiť krvný tlak, stabilizovať a vytvárať svalovú hmotu, pôsobí ako prevencia úbytku kostnej hmoty a zlepšuje držanie tela. Ďalej má pozitívny vplyv na stav kardiovaskulárneho systému, zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekciám a počet červených krviniek. V neposlednom rade zlepšuje koordináciu, motoriku a rovnováhu, čo najmä vo vyššom veku funguje ako prevencia pádov, ktoré môžu mať až fatálne následky.

Pravidelná pohybová aktivita so sebou prináša aj zlepšenie nálady, psychickej odolnosti, výkonnosti, sebadôvery a v neposlednom rade aj určitú formu sebapoznania. O vhodnom type a úrovni záťaže by sa však pacient mal poradiť s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná jeho zdravotný stav. Ani lekár však nedokáže vnímať signály tela tak dobre ako samotný pacient – práve ten musí dbať o to, aby nepreceňoval, ale ani zbytočne nepodceňoval svoje sily.

Aj medzi dialyzovanými a transplantovanými pacientmi stále pribúda tých, ktorí sa pravidelne venujú nejakej pohybovej aktivite. Príkladom za všetky môže byť Športový klub dialyzovaných a transplantovaných, ktorého členovia sa pravidelne zúčastňujú aj celoeurópskych a medzinárodných športových hier, kde boli ich výkony v minulosti odmenené množstvom medailí. Ďalším aktívnym športovcom s vnútorným ochorením je aj Ing.Tomáš Dřevíkovský, ktorý je aj napriek päťnásobnej transplantácii stále vynikajúcim aktívnym plavcom a pôsobí aj ako pacientsky poradca na stránkach www.ledviny.cz.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Svetový deň obličiek
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok