16. 11. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Najčastejšou bolesťou začínajúcich aj pokročilých bežcov sú bolesti lýtok. Môžu vznikať pri jednorazovej, ale aj pri dlhodobejšej námahe, pri ktorej by mal každý z nás byť obozretný a dbať na rady a tipy, ktoré sme pre vás pripravili.

Bolesti v lýtku sú najčastejšie spôsobené preťažením, opakovane zlým pohybom alebo prípadne aj zle zvolenou obuvou na šport. Je to jedna z najčastejších príčin, ktorá môže ukončiť váš tréning/beh. Ak máte len malé zášklby v lýtku, tak postačí prejsť z behu do chôdze a po chvíľke by mala bolesť odznieť, a vy tak môžete pokračovať vo svojej trase. Ak je však bolesť veľká a postupne sa zväčšuje, tak je veľmi pravdepodobné, že vás kŕč vyradí zo športového života až na niekoľko dní. Príčin vzniku kŕčov je veľa, najčastejšími sú dehydratácia, nedostatok minerálov v tele, pretrénovanosť alebo zlé zaťaženie plôšok nôh pri behu.

Čo robiť v prípade, ak dostanete kŕč?

V prvom rade je najlepšie pokúsiť sa kŕču predísť tým, že pozastavíte svoj beh v okamihu, keď máte pocit, že by ste mohli kŕč dostať. Potom je dobré pomaly a plynulo pretiahnuť sval do celej jeho dĺžky. V prípade, že bolesť odznie, je vhodné sa rozbiehať pomaly, ak však kŕč neustúpi ani po pretiahnutí, je dobré jemne rozmasírovať lýtka a ísť pomalou chôdzou.

    Správne zvolená obuv na beh je tým najdôležitejším aspektom každého bežca. Preto je dobré sa pri výbere topánok poradiť s odborníkom a nechať sa napríklad otestovať na diagnostickom prístroji, z výsledkov ktorého je možné nájsť správnu obuv práve pre vás.

    Zápal Achillovej šľachy

    S bolesťou lýtka sa stretol každý z nás minimálne raz, najčastejšie však išlo o epizódnu záležitosť po behu či akomkoľvek inom tréningu. Ak však k bolesti v oblasti lýtka dochádza častejšie, mohlo by ísť o zápal Achillovej šľachy. Najčastejšími príčinami sú:

    • Zlá technika behu
    • Zlá obuv
    • Nedostatočné pretiahnutie
    • Prechladnutie počas zimných mesiacov

    V prípade problémov je najlepšie vynechať akúkoľvek športovú aktivitu, ktorá by vám bolesť spôsobovala. Ak sú bolesti veľké, je vhodný pokojový režim. V prípade zápalu či zdurenia je vhodné teplé miesto chladiť a navštíviť odborníka, fyzioterapeuta.

    Ako posilniť lýtka?

    Najlepším cvikom na posilnenie lýtok je jednoduchý cvik, ktorý sa dá praktikovať v podstate všade. Postavíte sa na okraj schodu a položíte naň len prsty nôh. Zvyšok plôšky necháte vo vzduchu a pomaly idete celým telom pod úroveň schodu. Chvíľu v tejto fáze zotrvajte a potom choďte naspäť nahor. Pri tomto cviku by ste mali cítiť slabé pnutie v oblasti achilovky, nie však ostrú bolesť. Sériu opakujte 3 x 10 cvikov po sebe.

    Poradňa

    Poradňa

    Spýtajte sa, poradíme

    Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

    Poradňa
    Mohlo by sa vám páčiť
    Kurz první pomoci
    Kto je pripravený, nie je zaskočený ani pri prvej pomoci

    Vo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...

    Celý článok
    Kurzy prvej pomoci
    Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

    Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

    Celý článok
    Tipy a triky na léto
    Tipy a triky ako si užiť leto aj v horúcich dňoch

    Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...

    Celý článok