Témata: 

Laparoskopia

Laparoskopia

Laparoskopia

Nebojte sa laparoskopie. V súčasnej dobe sa laparoskopicky bežne operuje väčšina orgánov v brušnej dutine, ako je žlčník, prietrž aj slepé črevo. Patrí medzi veľmi šetrné a bezpečné diagnostické a liečebné chirurgické metódy.

Laparoskopia (lapara – latinsky mäkké miesto v tele, scopia – latinsky pozorovať) je endoskopická metóda v brušnej chirurgii, gynekológii a urológii, pri ktorých sa pomocou endoskopických nástrojov s pomocou kamery vykonávajú operácie orgánov v brušnej dutine.

S postupným rozvojom endoskopickej techniky sa spektrum laparoskopickej operatívy neustále rozširuje.

V súčasnej dobe sa laparoskopicky operujú takmer všetky orgány brušnej dutiny. Medzi najbežnejšie laparoskopické operácie patria operácia žlčníka, brušných prietrží, operácia červovitého prívesku slepého čreva a veľké spektrum gynekologických zákrokov.

Laparoskopické operácie sú pre pacienta veľkou výhodou, pretože sa jedná celkovo o menej invazívny a zaťažujúci zákrok s lepším kozmetickým efektom a kratšou rekonvalescenciou po zákroku.
O náročnosti a výhodách laparoskopických operácií hovorí prof. MUDr. Alexander Ferko, CSc., prednosta chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Hradec Králové (viď video)

 

 

Výhody laparoskopie

Pacientovi prináša laparoskopia rad výhod. Laparoskopický zákrok spôsobí pacientovi menšiu záťaž, menšie poškodenie tkaniva a menšiu stratu krvi. To zároveň znamená kratšiu rekonvalescenciu a pracovnú neschopnosť, menšie pooperačné bolesti a v neposlednom rade lepší kozmetický efekt (namiesto jednej veľkej jazvy je ich niekoľko menších).

Laparoskopia navyše umožňuje lekárovi prehliadnuť aj ďalšie orgány v brušnej dutine.

Brušné operácie sa pri laparoskopii vykonávajú tak, že sa v brušnej stene vykoná niekoľko malých rezov, ktorými sa do brušnej dutiny zasunú pracovné nástroje a kamera. Obraz brušnej dutiny sprostredkovaný kamerou vidí operatér na obrazovke a nástroje cez dlhé držiaky ovláda zvonku. Po skončení operácie sa vstupné otvory niekoľkými stehmi zašijú. Ak nebola operácia zložitá, môže ísť pacient zvyčajne do troch dní domov.

 

Kedy sa laparoskopia odporúča?

Rozhodnutie o laparoskopii vykonáva lekár (chirurg alebo gynekológ).

Diagnostickú laparoskopiu lekári najčastejšie používajú pri bolestiach brucha nejasného pôvodu, na vyšetrenie príčin sterility, riešenie podozrenia na mimomaternicové tehotenstvo, odlíšenie zápalu gynekologických orgánov a iných orgánov v malej panve, pri podozrení na nádor.

Laparoskopicky sa vykonávajú aj náročnejšie operačné výkony ako napríklad bandáž žalúdka pri obezite, operácia prechodu pažeráka do žalúdka pri refluxe žalúdočných štiav, iné operácie žalúdka a čriev, operácie vnútrobrušných lymfatických uzlín, pečene, podžalúdkovej žľazy(pankreas), sleziny apod.

Okrem laparoskopických operácií existujú aj operačné výkony takzvané laparoskopicky asistované. Ide o rozsiahlejšie operácie v brušnej dutine, kedy sa časť výkonu vykonáva laparoskopicky a časť z malého rezu v brušnej stene. Tento rez je ale menší, než by bolo nutné pri vykonaní celej operácie otvoreným spôsobom. Takto sa napríklad vykonáva odstránenie maternice alebo časti čreva alebo operácia brušnej aorty.

Ďalšie články k téme:

Nič nebolo nájdené.