Vytlačiť Poslať na e-mail

Poškodením celistvosti kože vznikajú rany, ktoré sa na pomerne širokej stupnici závažnosti pohybujú od „nič to nie je“ po rozsiahle až život ohrozujúce poranenia. Aj keď sa môže zdať, že sú v tele dôležitejšie orgány, bez ktorých nemôžeme žiť, človek nemôže prežiť ani so značne poškodenou kožou. Stačí si spomenúť na popáleniny. Poškodenie kože zanecháva následky v podobe jaziev a je vždy viac či menej bolestivé. Nebezpečenstvo všetkých rán spočíva v tom, že pod vplyvom rôznych okolností sa zo zanedbateľného poranenia môže rozvinúť poranenie závažné.

Rany delíme podľa najrôznejších hľadísk. Pre naše potreby bude dôležité rozdelenie podľa vzniku a dĺžky hojenia, čiže rozdelenie na rany akútne a chronické.

Akútne rany

Akútne rany vznikajú náhle, na zdravej koži a sú väčšinou spôsobené „nešťastnou náhodou“, napríklad nožom, hrdzavým klincom, kameňom, horúcou vodou, ohňom alebo chemikáliou. Väčšinou ich nazývame úrazy. Možnosť zranenia číha všade, v bezpečí nie je človek doma, v práci ani v prírode. Ak je človek zdravý, rana nie je veľkého rozsahu, správne sa ošetrí a zabráni sa infekcii, hojenie väčšinou prebieha bez komplikácií a netrvá dlho.

Chronické – ťažko sa hojace rany

Oveľa väčšiu náročnosť na starostlivosť kladú rany chronické, ku ktorým patria napríklad vredy predkolenia , diabetickú nohu a preležaniny. Aj akútna rana sa môže zmeniť na chronickú, pretože vzniká na koži zmenenej v dôsledku inej choroby.

Chronické rany sú náchylnejšie na bakteriálnu infekciu, ktorá hojenie predlžuje. Všetci ošetrovatelia a ich pacienti diabetici, nepohybliví pacienti, ľudia s cievnymi chorobami by mali byť v strehu. Čo je u zdravého človeka banálny úraz, u diabetika môže prerásť do vážnej komplikácie. Chronické rany, okrem toho, že majú tendenciu hojiť sa pomaly alebo sa nehojiť vôbec, majú aj sklon rozširovať sa do šírky aj do hĺbky. V prístupe k hojeniu rán sa veľa zmenilo, hojne sa využíva vlhká terapia. Vďaka moderným materiálom je dnes starostlivosť o rany účinnejšia a výsledok liečby úspešnejší.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok