Desatoro bezpečného pobytu doma pri koronavírusovej epidémii
Mnohí z vás nechodia počas koronavírusovej epidémie do práce a pracujú z domu. Čím sa situácia líši od ostatných dní, keď máme home office len jeden deň v týždni alebo sme cez víkend doma?
Zásadný rozdiel je v tom, že musíme viac myslieť na svoje zdravie, pretože lekárska starostlivosť je vyhradená predovšetkým pre akútne prípady a niektorí ambulantní lekári ordinujú online. Na čo si dať pozor, aby sme sa aj my nestali akútnym prípadom? Predovšetkým je nutné chrániť sa pred nákazou koronavírusom. Mali by sme však myslieť aj na ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré nás môžu postihnúť.
Na čo myslieť pri dlhodobej karanténe
- Každý člen rodiny by mal mať svoje rúško. Vzhľadom na ich nedostatok je možné nahradiť rúško šálom alebo šatkou, dôležité je mať na verejnosti nos aj ústa zakryté. Šikovnejší z nás si už zvládli rúško ušiť. Jednorazové rúška je nutné pravidelne vymieňať, látkové prať minimálne pri teplote 60 °C, lepšie však pri 90 °C, a žehliť.
- Nezabúdajte na umývanie a dezinfekciu rúk, čo je dôležité najmä vtedy, keď prídete z vonku, kde ste sa dotýkali predmetov, ktorých sa dotýkal niekto iný. Obmedzte podávanie ruky cudzím ľuďom.
- Na smrkanie a kýchanie používajte len jednorazové papierové vreckovky, po ich použití si umyte a vydezinfikujte ruky.
- Vzhľadom na častejšie umývanie rúk môžete mať suchú pokožku náchylnejšiu na tvorbu ekzému. Používajte krémy a balzamy na ruky.
- Skontrolujte si svoju lekárničku. Nemali by v nej chýbať lieky, ktoré pravidelne užívate, ani lieky na teplotu a prechladnutie. Nie je však potrebné lieky zhromažďovať nad rámec bežných zásob.
- Obmedzte návštevy u lekára, ak to váš stav nevyžaduje. Lekársky predpis na pravidelne užívané lieky vám lekár môže vystaviť a poslať elektronicky.
- Obmedzte návštevu lekárne na vyzdvihnutie receptov a nákup nevyhnutne potrebných zdravotníckych pomôcok. Voľne predajné lieky a niektoré zdravotnícke prostriedky môžete objednávať cez e-shop a kuriér vám ich dovezie až domov.
- Ak patríte medzi rizikové skupiny, radšej si potraviny a drogériu zabezpečte cez e-shop s dodaním až do domu. Ak nie je možné nakupovať elektronicky, požiadajte svojich susedov, známych a blízkych, aby vám s nákupom pomohli. Potraviny nie je nutné hromadiť a vytvárať si veľké zásoby. Odložte nákup nedôležitých vecí.
- Nepodceňujte iné ochorenia a choroby, ktorými trpíte. So svojím špecialistom môžete byť v kontakte telefonicky, prípadne prostredníctvom e-mailu. Ak si nameriate zvýšenú teplotu, kontaktujte svojho lekára telefonicky, určite však za ním nechoďte do ordinácie.
- Pri pobyte doma môžu vzniknúť aj drobné úrazy. Nezanedbávajte ošetrenie a dezinfekciu drobných rán a popálenín.
V období koronavírusovej epidémie by sme mali byť predovšetkým ohľaduplní k svojmu okoliu a solidárni s ostatnými ľuďmi. Rúškom chránime predovšetkým ostatných pred nami, nehromadením zásob potravín a liekov umožníme aj ostatným ľuďom, aby zohnali, čo potrebujú. Záujmom o svoje okolie môžeme byť prospešní seniorom či ľuďom, ktorí opatrenia vzťahujúce sa na epidémiu horšie zvládajú. Musíme si jednoducho pomáhať!
Spýtajte sa, poradíme
Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.
PoradňaNenechajte si ujsť najnovšiu epizódu podcastu Medicína, ktorá bola vydaná pri príležitosti Svetového...
Celý článokV posledných dňoch sa vám možno stalo, že vám stomatológ, ktorý vás pozýva na preventívne prehliadky...
Celý článokV súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou v rámci výskytu nového typu koronavírusu a...
Celý článok