Témata: 

Alergia na kovy

Ak vložíme do tela implantáty, nahradia síce telesné funkcie, ide však o cudzie telesá, ktoré môžu vyvolať kontaktné alergie na…

Tlač
E-mail

Ak vložíme do tela implantáty, nahradia síce telesné funkcie, ide však o cudzie telesá, ktoré môžu vyvolať kontaktné alergie na kovy. Reakciou môžu byť okrem iného ekzémy, opuchy a výpotky. Kontaktné alergie na kobalt, nikel a chróm sú relatívne časté a vyskytujú sa u 13% populácie. V posledných desaťročiach boli alergické reakcie po implantácii protézy diagnostikované častejšie, ako sa doteraz predpokladalo.

Moderný kolenný implantát má nielen znovu zabezpečiť pohybovú funkciu kolena, ale má byť aj telom dobre tolerovaný. Spoločnosť B. Braun vyvinula jedinečnú povrchovú úpravu pre liečbu pacientov s alergiami na kovy. Vďaka tomuto inovatívnemu riešeniu sú zachované všetky výhody štandardných implantátov, ktoré sú navyše rozšírené o pôsobenie ako bariéra proti kovom vyvolávajúcim alergie. Základné implantáty sa pomocou špeciálneho procesu naparovania zušľachtia kvalitným povrchom AS v zlatej farbe. AS implantát, resp. jeho femorálna komponenta (časť, ktorá sa implantuje na stehennú kosť) je vhodná aj pre pacientov, ktorí ani alergiou netrpia. Vďaka výnimočnej tvrdosti materiálu a lepšej zmáčavosti povrchu oproti klasickej CoCr zliatinovej protéze má popri antialergickej ochrane tiež výrazne lepšie protioterové vlastnosti, čo výrazne predlžuje jeho životnosť a celkovo zlepšuje funkciu umelého kĺbu.

Výhody, ktoré technológia AS prináša:

  • Sofistikovaný sedemvrstvový povlak
  • Zníženie alergických reakcií
  • Zníženie opotrebovania
  • Stabilita a zlepšená odolnosť voči poškrabaniu