Témata: 

Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie veľký dôraz na zefektívnenie terapeutických…

Tlač
E-mail

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie veľký dôraz na zefektívnenie terapeutických procesov tak, aby sa pacient mohol čo najrýchlejšie vrátiť späť do aktívneho života. S pomocou tejto metódy ponúka nemocnica aj zrozumiteľnú komunikáciu medzi ošetrujúcimi lekármi, pacientom a jeho rodinou. Vďaka tomu môžeme dosiahnuť vysokú mieru spokojnosti, zlepšenie kvality priebehu liečby, zvýšenie spokojnosti pacienta a zlepšenie jeho edukácie.

Vedieť, čo nás čaká – krok k lepšej spolupráci

„Každý človek, ktorý sa chystá na operáciu kĺbu, nevie presne, čo ho čaká. Z tejto neznalosti môžu prameniť obavy a neistota, a preto vznikla takzvaná pacientska akadémia, kde si informácie o liečbe, operácii a pooperačnej starostlivosti odovzdávajú samotní pacienti medzi sebou alebo lekári pacientom a ich rodinám,“ dodáva za divíziu Aesculap – ortopédia MUDr. Pavel Matýšek.  Ide o spoločné stretnutie tímu zloženého z ortopéda, fyzioterapeuta a anestéziológa na jednej strane a čakateľa na totálnu endoprotézu na strane druhej. Pacientom a ich príbuzným je pred vlastným výkonom detailne popísaná nielen problematika ich ochorenia a jeho riešenie, ale predovšetkým spôsob rehabilitácie a informácie o tom, čo ich čaká priamo pred aj po operácii. Čo budú môcť robiť, čoho sa budú musieť naopak vyvarovať, ako a čo budú cvičiť. V neposlednom rade sú pri týchto stretnutiach prítomní aj ľudia, ktorí si operáciou sami prešli a môžu sa tak s čakateľmi podeliť o svoje vlastné pocity a odporúčania.

Rehabilitácia pravidelne? Áno! V pokoji svojho domova so senzorom BPM

Ďalší pokrok nastáva aj v oblasti rehabilitácie. Jedným z najnovších trendov, ktorý aktívne využíva Nemocnica Poprad je takzvaná technológia BMP pathway. predstavuje komfort pre pacienta v tom, že nemusí niekoľkokrát týždenne dochádzať na rehabilitácie. Môže cvičiť v pokoji doma.

Pacient má na končatine pripevnený senzor BPM a niekoľkokrát denne vykonáva sériu cvikov. Získané dáta o cvičení sa priebežne prenášajú do priloženého iOS/Android zariadenia a odkiaľ putujú do prostredia, kde si  fyzioterapeut výsledky priebežne vyzdvihuje a kontroluje. S údajmi o domácej rehabilitácii pacienta môžu ošetrujúci lekár a fyzioterapeut prostredníctvom tejto technológie cvičenia upravovať podľa individuálnych potrieb pacienta bez toho, aby bola nutná osobná návšteva. Ak alarm upozorní, že je cvičenie vykonávané chybne alebo v nedostatočnom rozsahu, ošetrujúci personál môže do rehabilitačného procesu kedykoľvek zasiahnuť – od navrhnutia zmeny až po odporúčanie osobnej návštevy lekára.

Program prípravy pacienta

  1. Vzdelávanie pre pacientov, ich rodiny a v skupinách naprieč odbormi (chirurg, anestéziológ, fyzioterapeut)
  2. Pacient dostane odborné knihy, brožúry, letáky, vrátane informačného CD s cvičením od fyzioterapeuta

Související články