Témata: 

Stupne artrózy a liečba

Diagnóza artrózy se stanoví na základě klinického vyšetření, při kterém se zjistí bolest, omezení hybnosti, otoky, či výpotky. Dalšími vyšetřeními, při nichž jsme již schopni zjistit stupeň artrózy, je rentgenové vyšetření (RTG), magnetická rezonance či artroskopické vyšetření kloubu.

Tlač
E-mail

 

Stupne artrózy

Štádií vývoja artrózy je niekoľko a záleží, v akom systéme ich hodnotíme. Najčastejšie rozdelenie je na základe rádiologického vyšetrenia, kedy rozdeľujeme artrózu do 4 stupňov, pričom 1. stupeň je najmiernejšia a 4. najrozvinutejšia.

Štádium I: zúženie kĺbovej štrbiny (v dôsledku stenčovania chrupavky).

Štádium II: progresia zúženia kĺbovej štrbiny, ľahké nerovnosti kĺbnych plôch, subchondrálna sklerotizácia.

Štádium III: progresia zúženia kĺbovej štrbiny, tvorba marginálnych osteofytov, osteoporóza, pseudocysty, osteoskleróza.

Štádium IV: vymiznutie kĺbovej štrbiny, deformácia kĺbnych koncov kostí, splývanie pseudocýst, osteonekrotické zmeny, patologické kĺbne postavenie (tzv. ťažká artróza). Práve pri tomto stupni ochorenia je už indikovaná kĺbová náhrada (endoprotéza).

Možnosti liečby artrózy

Pri liečbe1.-2. stupňa artrózy sa používa konzervatívna terapia ( a pre stupne 3-4 a 5 už je určená výlučne operačná terapia.

Konzervatívna liečba je väčšinou symptomatická, ale môže byť aj kauzálna, kedy je pacient donútený zmeniť svoju životosprávu, odporúča sa mu znížiť váhu a lekár sa snaží zmierniť príčinu ochorenia. Počiatočná fáza artrózy sa lieči farmaceuticky protizápalovými liekmi, ktoré artrózu znižujú, alebo liekmi pomaly pôsobiacimi (SYSADOA).

Fyzioterapia a cvičenie – cvičenie kĺbov bez záťaže, naťahovacie cviky na zväčšenie rozsahu pohybov a uvoľnenie a natiahnutie  skrátených svalov a pod.

Fyzikálna liečba – fyzikálna liečba na rehabilitačnom oddelení (magnetoterapia, elektroterapia, ultrazvuk, laser, a pod.).

Ortopedické pomôcky – bandáže a ortézy, palice a barly.

Medikamentózna liečba – analgetiká (lieky tlmiace bolesti ), antireumatiká-antiflogistiká (lieky tlmiace zápalové prejavy), chondroprotektíva (látky zlepšujúce stav chrupaviek, zabraňujúce opotrebovaniu), enzymoterapia.
V prípadoch, kedy konzervatívna terapia nestačí a kĺb je vo vyššom štádiu poškodenia, používa sa operačná metóda liečby.

Chirurgický zákrok
Artroskopia – ošetrenie odlučujúcej sa chrupavky, odstránenie voľných teliesok, ošetrenie zápalom zmenenej kĺbovej výstelky a pod.

Osteotómia – operačná úprava osi zaťaženia kĺbu, náhrada kĺbu – čiastočná alebo úplná endoprotéza .

Rázová vlna
V poslednom čase sa čoraz viac osvedčuje liečba rázovou vlnou, ktorá má podľa štúdií naozaj rýchly efekt.