Vytlačiť Poslať na e-mail

Nedostatočné fungovanie resp. zlyhávanie obličiek sa prejavuje tak, že v tele sa hromadia odpadové látky, zvyšuje sa krvný tlak, mení sa zloženie krvi, vzniká minerálová dysbalancia (vápnik, sodík, draslík, fosfor) a telo nezvláda správne pracovať s vitamínom D.

Ochorenie je zrádne hlavne preto, že v počiatočnom štádiu nič nespozorujete. Tieto príznaky sa do určitého momentu nemusia prejavovať nijako bolestivo.

Existujú aj viditeľné prejavy ochorenia obličiek:

  • únik krvi do moču prejavujúci sa zafarbením moču do ružova alebo do farby pripomínajúcej colové nápoje
  • spenenie moču
  • opuchy na rukách a členkoch, prípadne ráno a na konci dňa okolo očí.

V prípade ich výskytu je nevyhnutné čo najskôr sa nechať vyšetriť.

Akútne zlyhanie obličiek

Ide o náhlu a najmä dočasnú dysfunkciu obličiek, ktorá môže byť spôsobená obmedzením prítoku krvi do obličiek, obštrukciou močových ciest alebo traumatickým poškodením obličiek po veľkých chirurgických zákrokoch alebo automobilových nehodách. Akútne zlyhanie obličiek sa lieči kontinuálnymi metódami náhrady funkcie obličiek, najčastejšie na jednotkách intenzívnej starostlivosti v nemocnici.

Chronické ochorenie obličiek

Ak strácajú obličky schopnosť plniť svoje funkcie, hovoríme o chronickom ochorení obličiek. Ide o ochorenie, ktoré môže prísť často nepozorovane, pretože „nebolí“. Postihuje oveľa viac ľudí, ako by sme predpokladali. K chronickému ochoreniu vedie najčastejšie vysoký krvný tlak a cukrovka.

Ak sa chronické ochorenie obličiek zhoršuje, môže viesť k ich zlyhaniu.

U ľudí s chronickým ochorením obličiek sa môže vyvinúť tiež ochorenie kardiovaskulárne. Kardiovaskulárne ochorenia sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí. Ľudia s chronickým ochorením obličiek zomierajú 10x častejšie na mozgovú mŕtvicu a srdcový infarkt ako zdravé osoby.

Chronické zlyhanie obličiek

Chronickým zlyhaním obličiek v tele sa rozumie stav, kedy už obličky plnia svoje funkcie na menej ako 10%. Predchádza mu pomalá a progresívna strata funkcie obličiek prebiehajúca niekoľko rokov. V prípade vážneho zlyhania obličiek je potrebné, aby chorému bola buď transplantovaná iná oblička, alebo aby podstúpil dialýzu.

Pacienti s nezvratným zlyhaním obličiek potrebujú dialýzu alebo transplantáciu obličky, ktorá nahrádza funkciu chorých obličiek. Transplantácia obličky od príbuzného žijúceho darcu je v súčasnosti najlepšia liečba chronického zlyhania obličiek.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Svetový deň obličiek
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok