Témata: 

Ochorenia obličiek a ich prevencia

V Českém rozhlase v pořadu Radioporadna byl hostem MUDr. Vladimír Vojanec odborník na ledvinová onemocnění a vedoucí Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Praha-Bulovka.

Tlač
E-mail

Rozhovor bol zameraný na ochorenia obličiek, ich príznaky a s tým súvisiacu prevenciu. „Obličky sú totiž životne dôležitý orgán, ktorý zabezpečuje nielen odstraňovanie splodín látkového metabolizmu, ale aj odstraňovanie niektorých exogénnych látok, ako sú napríklad lieky alebo kontrastné látky pri vyšetrení“, hovorí MUDr. Vojanec. Ako prevenciu odporučil poslucháčom, aby navštívili svojho praktického lekára a nechali si urobiť preventívnu prehliadku moču a krvi, z ktorej sa dá toho zistiť najviac. „Ochorenia obličiek častokrát prebiehajú bez príznakov. Pacient na sebe žiadne zmeny nepozoruje, ale neskôr sa tie príznaky objavia, väčšinou až v pokročilom štádiu ochorenia obličiek. Z toho dôvodu sú dôležité preventívne vyšetrenia obličiek…“, dodáva MUDr. Vojanec.

Na otázku týkajúcu sa prevencie pred ochoreniami obličiek, ktoré by človek mal dodržiavať, odpovedal MUDr. Vojanec takto: „To sa nedá presne povedať, ale taká tá racionálna strava, dobrá životospráva a dostatočný príjem tekutín sú základom“.

Najviac ohrozenou skupinou sú podľa MUDr. Vojanca diabetici. „Samozrejme, najviac ohrození sú pacienti, ktorí sa liečia alebo majú diabetes mellitus alebo vysoký krvný tlak. Ono sa to nezdá, ale ten pacient to na sebe vôbec nemusí spozorovať, ale tie ochorenia môžu dlhodobo poškodzovať jemné tkanivo obličiek, a to sa dá spoznať len z vyšetrenia krvi“.

Celý program si môžete vypočuť tu