Témata: 

Najrýchlejší chorý človek v Európe

Darren Cawley (38) z Írska sníval o tom, že sa stane profesionálnym športovcom, až kým mu vo veku 20 rokov…

Tlač
E-mail

Darren Cawley (38) z Írska sníval o tom, že sa stane profesionálnym športovcom, až kým mu vo veku 20 rokov nebolo diagnostikované zlyhanie obličiek. Bola to pre neho obrovská rana – ale bol to aj začiatok fascinujúcej cesty objavovania, odhaľovania nových oblastí života a netušeného nadania.

Darren Cawley, dialyzovaný pacient a najrýchlejší chorý človek v Európe, ktorý predniesol vysoko motivujúci prejav v závode B. Braun v Melsungene a nedávno sa stal poprvýkrát vo svojom živote otcom. Predstavujeme Darrena a jeho inšpiratívny príbeh pre pacientov so zlyhaním obličiek a rovnako aj pre pracovníkov, ktorí tvrdo pracujú na tom, aby zabezpečili dobré zdravie pre mnohých ďalších ľudí s podobnou chorobou.

Darren si pamätá, že býval veľmi plachým a tichým chlapcom z írskej dediny. „Ak by som mal uviesť jednu vec, ktorú som naozaj nenávidel, tak to bolo rozprávanie.“ Možno preto, že mu jeho štyri sestry takmer nedovolili, aby sa doma dostal k slovu, dával Darren prednosť hraniu s loptou. Mal rád takmer každý druh športu: futbal, ragby, hádzanú, squash, box. Sám bol vo všetkých spomínaných športoch dobrý bez toho, aby musel vynaložiť veľké úsilie. Keď dokončil školu, bolo logické, že bude pokračovať v štúdiu športu na univerzite v Bedfordshire, kam nastúpil s obrovským nadšením.

 

Myslel som si, že potrebujem okuliare…

Jedného dňa musel mladý Ír navštíviť svojho lekára kvôli problémom s očami. „Myslel som, že potrebujem okuliare.Namiesto toho mu lekár začal vyšetrovať krvný tlak. Čoskoro prišla diagnóza zlyhania obličiek. Darren spomína, že na začiatku nemal ani tušenie, čo to znamená. Potom sa spustila horská dráha jeho emócií. Ešte včera zdravý a fit, teraz chronicky chorý Po šiestich mesiacoch zvykania si na život s dialýzou však jeho život znovu dostal nový smer ‒ Darren neočakávane dostal darcovskú obličku!

 

Bež, Darren, bež!

Krátko po úspešnej transplantácii dokázal odcestovať na Svetové športové hry transplantovaných do Japonska ako člen írskeho národného tímu. Bola to skúsenosť, ktorá mu zmenila život – a to nielen kvôli dvom bronzovým medailám, ktoré priviezol domov. „Ten svet, ktorý sa tam pre mňa otvoril, bol jednoducho ohromný.“ Podarilo sa mi reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnej úrovni a stretol som ľudí z celého sveta. Takých, ktorí dokázali fyzicky zvládnuť neuveriteľné veci – rôzne druhy činností, ktoré by som ako ,zdravý‘ športujúci študent nikdy nezažil!“ Keď Darren o svoju novú obličku o dva roky neskôr kvôli infekcii prišiel, práve získal zlatú medailu v pretekoch na 400 m na Európskych športových hrách transplantovaných a dialyzovaných. „Dalo by sa povedať, že som bol najrýchlejší chorý človek v Európe,“ smeje sa. Jeho ľahký zmysel pre humor skryl, aká veľká rana to pre neho musela byť. Zase musel začať chodiť každý druhý deň na dialýzu a netušil, či niekedy získa nový darcovský orgán.

 

Prijatie choroby je kľúč k „víťazstvu“

 „Ale akonáhle som naozaj prijal chorobu ako súčasť seba samého, zjednodušilo sa to. Prijatie je kľúčom. Keď to zvládnete, je dôležité spoločne s lekárom zistiť, ako sa najlepšie dostanete k tomu, aby ste mali telo, v ktorom sa budete cítiť dobre.Darren sa rozhodol využiť každú chvíľu svojho času. Čas strávený na dialýze venoval štúdiu kníh a komunikácii v rôznych celosvetových komunitách a fórach a svoje aktívne hodiny využil na športové tréningy a výlety, ktoré dokázal zvládnuť. Jeho cieľom vždy bolo klásť svojmu telu prekážky a prekonávať bariéry. Pomáhalo mu v tom aj pevné presvedčenie, že vždy bude podporovaný rýchlym pokrokom v lekárskom vývoji.

 

Na Európskych športových hrách transplantovaných a dialyzovaných v Nemecku v roku 2008 vyhral Darren všetky preteky na 100, 200 a 400 metrov. Spätne sa teraz môže pozrieť na celkovo 11 rokov dialýzy a viac ako 1 700 nemocničných pobytov. Sympatický Ír dávno objavil novú vášeň ‒ verejné prejavy. „Páči sa mi, keď dokážem ľudí nadchnúť a rozosmiať ich.Začínal debatami v školách, na ktorých hovoril o živote so zlyhaním obličiek. Medzitým chodil z konferencie na konferenciu ako medzinárodný, veľmi vyhľadávaný rečník. Svojim prejavom o chronických chorobách z pohľadu pacienta dokonca inšpiroval členov Európskeho parlamentu. Darren je presvedčený, že aj s takouto chorobou sa dá žiť dobrý život. A nedávno ho stretlo ďalšie šťastie – dostal novú obličku a dúfa, že odteraz bude navždy schopný žiť bez dialýzy. Stal sa tiež otcom a so svojou rodinou žije v blízkosti Westportu v Írsku. Blahoželáme!

 

 

NAVŠTÍVTE: www.darrencawley.com

                                                                                                      Share for care