Pitný režim – nie je potrebné dávať si pozor na každý vypitý pohár vody
Príjem tekutín je veľmi dôležitý pre správnu činnosť organizmu, ale mali by sme k nemu pristupovať s rozumom a s vedomím, že aj nadbytočné množstvo vody môže organizmus poškodiť. Filtračná kapacita obličiek je obmedzená, a tým, že človek vypije viac vody naraz, sa ich činnosť nezvýši. Potreba tekutín je individuálna záležitosť závislá od mnohých faktorov. Záleží od hmotnosti človeka, veku, pohlavia, fyzickej aktivity a zdravotného stavu, predovšetkým stavu obličiek a výšky krvného tlaku. Okrem intenzity fyzickej práce je dôležitá aj teplota a vlhkosť prostredia, oblečenie, aktuálne zavodnenie organizmu a zloženie a množstvo prijatej potravy. Ovocie, zelenina a polievky tekutiny čiastočne nahrádzajú. Všetky odporúčania, koľko vody denne vypiť, slúžia skôr pre orientáciu a nie je potrebné ich dodržiavať za každú cenu.
Orientačne sa môžeme riadiť podľa toho, že potrebujeme vypiť minimálne 20 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti.
Dospelý človek stráca denne približne dva litre vody močom, stolicou, potom a dýchaním. Časť straty dokáže organizmus nahradiť získaním vody z procesu látkovej premeny, časť získa z potravín a zvyšok je potrebné do tela dostať vo forme nápojov. Zdravý človek dokáže odhadnúť situácie, kedy je potrebné viac piť, teda v horúčave, pri intenzívnej záťaži, v prípade horúčkovitých ochorení alebo hnačky. Ak sa ozve smäd, je to už prvé varovné znamenie miernej dehydratácie na úrovni straty tekutín 1-2 % svojej váhy. Na dostatočný príjem tekutín poukazuje aj svetlo žltá farba moču, ak je farba tmavšia, telu voda chýba.
Voda je základ, ale niekomu nechutí
Naša republika patrí ku krajinám s veľmi prísne kontrolovanou vodou, a preto sa takmer všade môžeme napiť obyčajnej vody z kohútika, ktorá je nenahraditeľná. Ďalej je vhodné piť nesladené ovocné čaje, minerálne vody, riedené sirupy a ovocné šťavy, prípadne nealkoholické pivo. Prednosť dávame nesýteným nápojom. Nápoje s oxidom uhličitým môžu dráždiť žalúdok, spôsobovať prekyslenie a nadúvanie. Neodporúča sa konzumácia alkoholu, kávy a čierneho čaju vo väčšom množstve, pretože telo odvodňujú. Tekutiny by sme mali prijímať v menších objemoch a počas celého dňa.
Následky nedostatočného príjmu tekutín
Nemôžme sa spoliehať len na pocit smädu, ten by mal byť posledným varovaním. Dohliadať na pitný režim je dôležité u detí a seniorov, ktorí niekedy pocit smädu nevnímajú. Prvými známkami dehydratácie je pocit suchosti v ústach, popraskané pery, bolesť hlavy, únava, ospalosť, pokles výkonnosti a zlá koncentrácia. V horúcom lete sa telo ochladzuje potením. Ak nemôže vylučovať pot, hrozí prehriatie organizmu a obehové zlyhanie. Nedostatočná cievna náplň spôsobí poruchu prekrvenia mozgu a srdca a následnú stratu vedomia, srdcové príhody a ďalšie zdravotné komplikácie. Pri dlhodobom nedostatku tekutín sa pridávajú bolesti kĺbov, zápcha, poruchy funkcie obličiek a ďalších orgánov. Nedostatok tekutín môže podporiť vznik obličkových kameňov a vysokú krvnú hladinu kyseliny močovej.
Pitný režim u dialyzovaných pacientov
Dialyzovaní pacienti musia byť naopak pri pití veľmi opatrní. Nadmerný príjem tekutín im môže veľmi uškodiť. Príjem tekutín sa riadi podľa aktuálnej diurézy, teda množstva moču vylúčeného v priebehu 24 hodín, ktorá býva niekedy veľmi malá. Pravidlom, ktoré sa na stanovenie možného príjmu tekutín používa, je diuréza za 24 hodín + 500 ml vrátane príjmu tekutín z potravín.
Spýtajte sa, poradíme
Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.
Poradňa
Srdečne Vás pozývame na Deň otvorených dverí v našich dialyzačných strediskách B. Braun Avitum v...
Celý článok
Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko v...
Celý článok
Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...
Celý článok