10 rehabilitačných cvikov po operácii kolenného kĺbu
Cvičením po operácii kolena pomáhate spevniť kolenný kĺb a zlepšiť jeho ohybnosť, a výrazne tak urýchliť rekonvalescenciu.
Vďaka vhodnému cvičeniu sa zároveň zvýšia vaše šance na dlhodobú spokojnosť s výsledkom operácie. Je preto dôležité plne sa venovať plánu rehabilitácie a spolupracovať s operatérom aj fyzioterapeutom na neustálom vytyčovaní cieľov liečby. Prinášame 10 jednoduchých rehabilitačných cvikov, ktoré vám pomôžu spevniť kolenný kĺb po implantácii totálnej endoprotézy (tzv. TEP).
1. Zdvíhanie natiahnutej nohy v ľahu
Položte sa na chrbát s natiahnutými nohami. Natiahnutú nohu zdvihnite asi 15 cm nad podložku a držte ju v tejto polohe 10 sekúnd.
Toto cvičenie pomáha posilniť štvorhlavý stehenný sval (musculus quadriceps femoris) a zlepšuje stabilitu kolenného kĺbu. Čím silnejší budete mať stehenný sval, tým lepšie budete Váš umelý kolenný kĺb ovládať.
2. Cvičenie členka
V ľahu na chrbte s natiahnutými kolenami striedavo naťahujte špičky nôh smerom k brade (tzv. „fajfky“) a odtláčajte od seba k podložke (prepínajte špičky za plôškou). Potom ohnite špičku nohy kolmo k stropu a krúžte nohou v členku v smere hodinových ručičiek a obrátene.
Cvičenie pomáha navracať krv späť k srdcu, čo zmierňuje opuchy a znižuje riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy (nebezpečnej krvnej zrazeniny v žilách dolných končatín).
3. Zatínanie svalov prednej strany stehna
Položte sa na chrbát, zatnite štvorhlavý stehenný sval, prepnite koleno a tlačte podkolennú jamku dole do podložky. Vydržte 5 sekúnd a potom uvoľnite.
Cvičenie pomáha zmierniť opuch kolena a posilniť dolnú časť štvorhlavého stehenného svalu. Má to veľký význam pre chôdzu a stoj so spevneným kolenom.
4. Unožovanie v ľahu posúvaním po podložke
V ľahu na chrbte pohybom v bedrovom kĺbe posúvajte natiahnutú dolnú končatinu po podložke do strany (unoženie) a späť (prinoženie). Končatinu pritom nevytáčajte do strán, jabĺčko musí mieriť k stropu.
Cvičenie pomáha aktivovať odťahovače (abduktory), konkrétne stredný sedací sval (musculus glutaeus medius). Tieto svaly majú rozhodujúci význam pre stabilitu panvy počas stojnej fázy pri chôdzi.
5. Ohýbanie kolena
Posaďte sa na stabilnú stoličku a ohnite dolnú končatinu pod seba. Snažte sa koleno ohnúť čo najviac. Vydržte päť sekúnd a potom sa vráťte do základnej pokojovej pozície..
Cvičenie pomáha zlepšiť rozsah pohybu.
6. Ohýbanie kolena s výdržou
Posaďte sa na stoličku, ohnite dolnú končatinu v kolene čo najďalej dozadu a vydržte v tejto pozícii 15-30 sekúnd. Aby ste dosiahli väčšie ohnutie, môžete sa posunúť na stoličke dopredu a zľahka sa predkloniť. Postupne a pri dobrej tolerancii predlžujte preťahovanie až na 60 sekúnd a opakujte niekoľkokrát denne.
Cieľom tohto cvičenia je zvýšiť rozsah pohybu (flexia-ohnutie) v kolennom kĺbe. Je to dôležité pre náročnejšie pohybové činnosti, ako je vstávanie z nízkej stoličky, chodenie po schodoch alebo šoférovanie automobilu.
7. Ohýbanie kolena posúvaním päty po podložke
Položte sa na chrbát s natiahnutými dolnými končatinami. Pätu opretú o podložku posúvajte smerom k sedacím svalom, končatina sa pritom ohýba v kolene a bedrovom kĺbe. Potom posúvajte pätu a chodidlo späť do východiskovej pozície. Končatinu pritom nevytáčajte do strán, jabĺčko musí mieriť ku stropu.
Cvičenie je zamerané na posilňovanie hamstringov (zadná skupina svalov stehna) a zlepšenie rozsahu aktívnej flexie (ohnutia) v kolene. Obidve sú dôležité pre všetky činnosti každodenného života.
8. Vykopávanie v ľahu
Ľahnite si na chrbát na podlahu alebo posteľ a koleno si podložte stočenou plachtou. Natiahnite predkolenie, prepnite koleno a vydržte 5 sekúnd. Potom predkolenie pomaly zveste dole a uvoľnite. Noha sa po celý čas opiera podkolennou jamkou o podložený objekt a bedrá spočívajú na podložke.
Toto cvičenie pomáha posilniť Váš štvorhlavý stehenný sval
9. Pasívne preťahovanie hamstringov
Tento cvik je jedným z najdôležitejších v ranej fáze Vašej rehabilitácie, lebo Vám umožňuje dosiahnuť plnú extenziu (napnutie) v kolennom kĺbe, čo je úplne zásadné pre chôdzu.
Položte sa na chrbát s natiahnutými dolnými končatinami. Pätu operovanej končatiny si podoprite vankúšmi tak, aby bola v kolene voľne prevesená. V tejto pozícii ponechajte koleno preťahovať 10 minút.
10. Preťahovanie kolena v sede
Posaďte sa vzpriamene na stoličku a operovanú končatinu položte rovno na stoličku pred sebou . Desať minút nechajte nohu rovno natiahnutú, špičku uvoľnenú. Hneď, ako pocítite miernu bolesť, pomaly pozíciu opustite. Nechajte nohu oddýchnuť, ale hýbte s ňou. Po tomto preťahovaní je vhodný čas na ohýbanie v kolene s posúvaním päty.
Aj toto cvičenie pomáha zvýšiť krajnú extenziu (natiahnutie) v kolene. Čas preťahovania môžete predĺžiť až na 30 minút.
Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...
Celý článokPo prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...
Celý článokNa Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...
Celý článok