Témata: 

Najčastejšie príčiny retencie moču

Retencia moču má množstvo príčin. Patria medzi ne nepriechodnosť močovej trubice, niektoré chronické a infekčné choroby, neurologické a onkologické ochorenia, operačné zákroky, určité skupiny liekov, úrazy miechy alebo otrava ťažkými kovmi.

Tlač
E-mail

Kým u mužov je najčastejšou príčinou chronickej močovej retencie úrazové postihnutie miechy, u žien je to roztrúsená mozgovomiechová skleróza. Pozrime sa na príčiny retencie moču podrobnejšie.

Zväčšenie prostaty

Benígna hyperplázia prostaty úzko súvisí so starnutím mužov. Prostata obopína močovú trubicu ako prstenec, vekom sa zväčšuje a močovú trubicu stláča. Močenie je preto ťažšie. Stena močového mechúra musí odolávať vyššiemu tlaku a po určitom čase sa stáva dráždivejšou. Aj menšie množstvo moču potom spôsobí nutkanie na močenie. Súčasne hrozia všetky ďalšie nebezpečenstvá z retencie moču. Preto by mal každý muž po 50. roku veku zvážiť návštevu urológa, aj keď nemá s močením žiadne ťažkosti.

Nepriechodnosť močových ciest

Pri nepriechodných močových cestách nájdeme veľmi často prekážku priamo v močovej trubici alebo v močovom mechúre – kameň, nádor, vred alebo krvnú zrazeninu. Zúženie priemeru močovej trubice môže spôsobiť vrodená chyba alebo infekcia a následné zjazvenie. Močenie je tiež obmedzené pri stlačení močovej trubice či už spomínanou zväčšenou prostatou, nádorom panvy, tehotnou maternicou alebo konečníkom plným tuhej stolice pri zápche.

Neurologické ochorenia a úrazy miechy

Takisto prerušenie nervovej dráhy medzi močovým mechúrom a mozgom často vedie k retencii moču. Môže ísť o následok úrazu miechy (http://braunoviny.bbraun.cz/clanky/actreenz-moderni-pomucky-pro-intermitentni-mocovou-katetrizaci/) alebo panvy. Do mozgu sa potom nedostane informácia o plnom močovom mechúre a k svalovine močového mechúra pokyn na jeho zovretie a vyprázdnenie. Tento stav môže spôsobiť aj operačný výkon alebo neurologické ochorenie, napríklad roztrúsená mozgovomiechová skleróza (http://braunoviny.bbraun.cz/clanky/actreenz-mini-range/).

Chronické a infekčné ochorenia

K retencii moču dochádza napríklad v dôsledku diabetickej neuropatie pri cukrovke, mozgovej mŕtvice či infekčných chorôb – tuberkulózy, AIDS, kvapavky alebo syfilis.

Lieky

Zadržiavanie moču je nežiaducim účinkom pri liekoch proti kŕčom (spasmolytiká), proti alergiám (antihistaminiká), pri liekoch patriacich do skupiny anticholinergiká a pri botulotoxíne, užívanom na liečbu hyperaktívneho močového mechúra. Retencia moču býva niekedy prítomná aj v dôsledku užívania liekov používaných pri celkovej anestézii.