Témata: 

Retencia moču, diagnostika a liečba

Retencia, čiže zadržiavanie moču, je neschopnosť vymočiť sa a spontánne vyprázdniť plný močový mechúr.

Tlač
E-mail

Akútna a chronická retencia

Pri akútnej retencii dôjde k úplnému zastaveniu močenia. Akútna retencia je sprevádzaná bolesťou močového mechúra, a ak k nej dôjde, je potrebné neodkladne vyhľadať lekára. Infekciou a zvýšeným tlakom sú priamo ohrozené obličky aj močový mechúr.

Pri chronickej retencii časť moču odchádza a časť, tzv. zvyškový moč, v močovom mechúre často vo väčšom množstve zostáva. Chronická retencia moču je väčšinou dôsledkom iných zdravotných ťažkostí a môže vyústiť do akútneho stavu. Prejavuje sa zväčšeným, nebolestivým močovým mechúrom. Typickým príznakom je slabý, prerušovaný prúd moču. Močenie sprevádza nutkanie tlačiť, pocit nedostatočného vyprázdnenia močového mechúra a pauza medzi snahou o vymočenie a odtokom prúdu moču.

Nebezpečenstvo nedostatočného vyprázdňovania moču

Ak je vyprázdňovanie nedostatočné, v močovom mechúre zostáva zvyškový objem moču. Toto prostredie je ideálne na množenie baktérií a rozvoj infekcie močových ciest. Vysoké koncentrácie minerálov obsiahnutých v moči spôsobujú tvorbu močových kameňov, ktoré je potrebné odstrániť chirurgicky. Tlak, ktorému musí stena močového mechúra odolávať, vedie najskôr k jej zväčšeniu, čo môže spôsobiť zúženie močovodu a zhoršiť odchod moču, a neskôr k jej ochabnutiu. Tým sa schopnosť vymočenia opäť zníži.

Neustále stúpajúci tlak v močovom mechúre môže tiež spôsobiť spätný tok moču z močového mechúra do močovodov a až do obličiek, ktoré sú ohrozené infekciou, a celý organizmus potom otravou krvi. V dôsledku zvýšeného tlaku môže dôjsť k rozšíreniu obličkových panvičiek a poškodeniu funkcie obličiek, až napokon k ich zlyhaniu. Medzi ďalšie komplikácie patrí samovoľný únik moču, ku ktorému dochádza z dôvodu pretekania močového mechúra a akútna retencia, teda úplné zastavenie močenia.

Diagnostika

Diagnostikou retencie moču sa zaoberá urológ, ktorý vykoná tzv. urodynamické vyšetrenie, tzn. meranie objemu močového mechúra, tlakových pomerov v dolných močových cestách a sledovanie činnosti svalstva a zvierača močového mechúra.

Liečba retencie moču

Pri retencii moču pomáha cievkovanie, čiže katétrizácia. Do močového mechúra sa cez močovú trubicu zavedie cievka (mäkká silikónová alebo latexová hadička), ktorá umožní odtok moču. Súčasne sa lekár snaží nájsť a odstrániť príčinu, ktorá k vzniku retencie viedla.

 

Potrebujete pomôcť s problémom retencie moču, hľadáte informácie alebo vhodné pomôcky? Navštívte stránky www.actreen.sk, ktoré sa zaoberajú týmto problémom.