
Obličky
Obličky sú párovým orgánom veľkosti zhruba zovretej päste a sú uložené na oboch stranách bedrovej chrbtice.
Hlavnou funkciou obličiek je zbavovať krv odpadových látok, udržovať stále vnútorné prostredie (najmä koncentráciu minerálov) a regulovať objem vody v organizme. Obličky sú pre telo rovnako dôležité ako napríklad srdce alebo pľúca. Ochorenie obličiek výrazne zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt či mozgová mŕtvica. Ochorenie nemusí pacient sám spozorovať, preto je dôležitá prevencia.
Včasná diagnostika môže obličky vyliečiť alebo priebeh choroby zmierniť. Vyšetrenie obličiek je rýchly a bezbolestný proces.
O problémoch s obličkami v lekárskej poradni dopoludňajšej relácii Českého rozhlasu hovorí primár dialyzačného strediska B. Braun Avitum Bulovka doktor Vladimír Vojanec.
Koho sa týka ochorenie obličiek?
Ochorenie obličiek môže postihnúť kohokoľvek, avšak niektoré skupiny by mali dbať na prevenciu oveľa viac. Vyššie riziko ochorení je u ľudí vo veku nad 50 rokov. Pravidelné preventívne vyšetrenie by ale mali absolvovať diabetici, ľudia s nadváhou, fajčiari a vôbec každý, u koho sa v rodine ochorenie obličiek vyskytlo.