Vytlačiť Poslať na e-mail

Najväčšie podujatie svetového parašportu vypukne 28. augusta. Paralympijské hry sa rovnako ako olympijské hry uskutočnia v Paríži a súťažiť v nich bude viac ako 4 300 parašportovcov z celého sveta. V B. Braun pod záštitou charitatívneho projektu B. Braun pre život podporujeme štyroch športovcov, ktorí budú súťažiť vo svojich disciplínach, kde si zmerajú sily s ostatnými. Sme hrdí na to, že môžeme dlhodobo podporovať parašport a jeho každodenných hrdinov, ktorí sa napriek svojmu zdravotnému postihnutiu rozhodli zostať aktívni a naplno sa venovať svojej športovej vášni.

Projekt B. Braun pre život podporuje rôzne spoločensky zodpovedné aktivity, organizácie alebo hendikepovaných a inak znevýhodnených jednotlivcov, ktorí potrebujú pomoc v každodennom živote ako aj na ceste za veľkými snami. A práve na ceste za olympijským úspechom sme tento rok v B. Braun podporili jedného slovenského a troch českých parašportovcov. Zoznámte sa s nimi aj vy a nenechajte si ujsť XVII. letné paralympijské hry, ktoré sa budú konať v termíne od 28. augusta do 8. septembra 2024.

David Drahonínský

Davidovi sa stala osudnou námesačnosť, pod ktorej vplyvom vypadol z okna a skončil na invalidnom vozíku. Napriek tomu sa stal stelesnením bojovnosti. Objavil v sebe talent na lukostreľbu a teraz zbiera jedno ocenenie za druhým. Zvyčajne srší vtipom a je aktívnejší ako väčšina jeho rovesníkov bez handicapu. „Aj napriek niektorým životným bolestiam môže byť človek v niečom najlepší na svete," odkazuje David.

Prvá paralympiáda v Pekingu sa pre Davida stala nezabudnuteľnou, vyhral zlatú medailu. Ďalšie cenné kovy pre Česko si odniesol z paralympiád v Londýne, Riu de Janeiro a tiež z Tokia, kde obhájil zlato.

Agáta Koupilová

Česká paraplavkyňa špecializujúca sa na voľný spôsob. Na minuloročných Majstrovstvách sveta v Manchestri získala bronzovú medailu a z aprílových Majstrovstvách Európy na Madeire si odniesla tri bronzové medaily.

Agáta od narodenia trpí mozgovou obrnou a od roku 2016 je kvôli ďalším zdravotným komplikáciám na invalidnom vozíku. Súťažne pláva od svojich deviatich rokov. Okrem toho študuje na Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Pomáha aj iným handicapovaným športovcom a zúčastňuje sa na projektoch v rámci Komunitného fondu v spolupráci s Masarykovou univerzitou.

Martin Ludrovský

Martin miluje rallye a motokros. Pred rokmi počas tréningu vyletel z trate a motorka, ktorá na neho spadla, mu poranila miechu. Počas následnej rehabilitácie mal možnosť sledovať tréning stolného tenisu vozíčkarov, ktorý ho, ako hovorí, spočiatku vôbec neoslovil. Dnes je národným reprezentantom pod hlavičkou Slovenského paralympijského výboru.

Zúčastnil sa už troch paralympijských hier, z ktorých si odniesol dva cenné kovy. Zlatú medailu vybojoval v Londýne a bronzovú z posledných letných hier v Tokiu.

Katka Antošová

Paracyklistka, ktorá súťaží v handbiku a mieri na tretie paralympijské hry vo svojej kariére. Je víťazkou Svetového pohára a opakovane aj Európskeho pohára ručných bicyklov.

Katka mala vždy energiu, behala polmaratóny a maratóny, nevedela si predstaviť fungovanie bez pohybu. Po nešťastnom páde z rebríka ochrnula a zostala pripútaná na invalidný vozík. Nadšenie pre šport jej však zostalo a je jednou z najúspešnejších českých športovkýň v paracyklistike. „Nemusíš vyhrať, ale nesmieš sa nechať poraziť," hovorí Katka s odhodlaním.

Viac o paralympiáde

Paralympijské hry sa konajú raz za štyri roky hneď po olympijských hrách. Sú určené pre športovcov s trvalým telesným, mentálnym a senzorickým zdravotným postihnutím, medzi ktorých patria aj športovci so zdravotným postihnutím pohybu, amputáciami alebo oslepnutím. Základnou filozofiou, ktorou sa riadi paralympijské hnutie, je, že hendikepovaní športovci majú schopnosti a skúsenosti rovnocenné so športovcami bez zdravotného postihnutia a rovnako ako oni musia prejsť prísnou kvalifikáciou a výberom do národných tímov.

Program paralympijských hier zahŕňa 22 športov a 23 disciplín. Medzi paralympijské disciplíny patria futbal pre nevidiacich, boccia, goalball, lukostreľba, atletika, bedminton, kanoistika, cyklistika, jazdectvo (drezúra), džudo, powerlifting, veslovanie, plávanie, stolný tenis, taekwondo, triatlon, streľba, volejbal v sede a ďalšie športy na vozíku, ako napríklad basketbal, šerm, rugby a tenis.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pre nováčikov do života na štyroch kolesách

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte...

Celý článok
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok