Vytlačiť Poslať na e-mail

Bolesť alebo zranenie členkov je jedným z najčastejších problémov bežcov, ktorý môže mať hneď niekoľko príčin. Práve bolesť je tou najlepšou indikáciou pre telo, ktoré sa nám snaží naznačiť, že je niečo v neporiadku. Z toho dôvodu by sme ho mali poslúchnuť a rozoznať typ informácií, ktorý nám daná bolesť odovzdáva. Najčastejšie dochádza k zraneniu členku z dôvodu jeho nestability, čo môže obmedziť váš výkon, a zároveň hrozí väčšie nebezpečenstvo úrazu. Najlepšie si stabilitu svojho členku overíte dvoma jednoduchými cvikmi.

Pri jednom z nich sa postavíte pred zrkadlo, aby ste videli na celé chodidlo, a zdvihnete jednu nohu hore. V prípade, ak nie ste schopní udržať rovnováhu, je vaša stabilita zlá. Ak však zvládnete prvý cvik bez ťažkostí, tak vyskúšajte ešte druhý cvik. Postavte sa na mäkký vankúš alebo penový matrac a opäť vyskúšajte svoju stabilitu. Tento cvik je už náročnejší, pretože Vás pripravuje na nestabilný podklad, po ktorom bežci behajú veľmi často – hovoríme o kockách na ulici, asfalte a pod.

V prípade, že nemáte problémy ani s jedným z týchto cvikov, ste určite pripravení vybehnúť do terénu a nemusíte sa obávať zranenia v oblasti členkov.

Najčastejšie príčiny bolesti členkov:

  • Zlá obuv
  • Zlá bežecká technika na akomkoľvek povrchu
  • Hypermobilita, kedy kĺb nie je dostatočne spevnený a dochádza k preťaženiu celého kĺbu
  • Nevhodne zvolený terén, na ktorom bežec nezvláda správnu techniku behu

Najčastejšie úrazy členkov

K najčastejším úrazom dochádza v oblasti členkového kĺbu, a to predovšetkým pri opakovane zlom nášľape alebo došliapnutí s vyvrátením kĺbu mimo svojej osi. Tým sa poškodia väzy, ktoré sú slabšie ako väzy vnútorné. Rozlišujú sa tri stupne poškodenia:

  1. Natiahnutím došlo k minimálnemu pretiahnutiu väzov, ale nedošlo k ich pretrhnutiu. Bežec je tak schopný v behu pokračovať, ale po chvíli mu členok začne opúchať. Malý opuch zmizne približne po dvoch až piatich dňoch, kedy úplne vymizne.
  2. Natiahnutie väzov s mikrotrhlinami, pri ktorom dochádza k bolestivému opuchu a veľkému obmedzeniu pohybu.
  3. Pretrhnutie väziva, kedy je hybnosť kĺbu výrazne obmedzená veľkým opuchom a bolesťou

V takýchto prípadoch je dobré začať s liečbou okamžite, tkanivo ľadovať, ale opäť dávať pozor na podchladenie. Nohu je dobré mať v zdvihnutej polohe, zafixovať ju a minimalizovať nášľap.

Cviky pre zlepšenie stability členku           

Stoj na jednej dolnej končatine je cvik, pri ktorom sa postavíte naboso oboma nohami na rovnú podložku. Svoju váhu rozložíte medzi päty, malíčky a palce na nohách. Jednu nohu zdvihnete tak, aby boli členok, koleno a bedrový kĺb v pravom uhle voči sebe, a ruky necháte pozdĺž tela. Pomaly vrátite nohu na zem do polohy, z ktorej ste začínali, a vymeníte ju za druhú končatinu. Ak sa vám tento cvik zdá jednoduchý, skúste pri ňom zavrieť oči.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Kurz první pomoci
Kto je pripravený, nie je zaskočený ani pri prvej pomoci

Vo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...

Celý článok
Kurzy prvej pomoci
Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

Celý článok
Tipy a triky na léto
Tipy a triky ako si užiť leto aj v horúcich dňoch

Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...

Celý článok