Bolí vás pri behu píšťala? Môže to byť zápal okostice.
Bolesť holene je jedným z najčastejších problémov, ktorý trápi väčšinu bežcov. Jednou z najčastejších príčin tejto bolesti je zápal okostice, ktorá má na fungovanie nášho tela veľký vplyv a prejavuje sa predovšetkým pri dlhodobom preťažovaní.
Jedným z najdôležitejších aspektov pri bolestiach určitej časti tela je potreba načúvať svojmu telu, pretože sa nám snaží naznačiť, že je niečo v neporiadku a že pravdepodobne preťažujeme určitú časť tela. Dlhodobé preťažovanie určitej časti tela spôsobuje postupné poškodenie tkaniva, ktoré môže vyústiť až do zranenia postihnutej časti.
Čo je to okostica?
Ide o väzivovú blanu, ktorá je obalená kosťou a sú do nej privádzané živiny, cievne zásobenie a nervové zakončenia, upínajú sa na ňu svalové vlákna a šľachy. Najčastejšími prejavmi bolesti okostice pri behu sú dráždivý pocit a lokálny opuch, ku ktorým dochádza pri preťažovaní. Pri dlhodobom preťažovaní sa bolesť zväčšuje, a ak sa zanedbá liečba, môže sa bolesť začať prejavovať aj v noci, keď je noha v pokoji a má možnosť odpočívať. Ak sa tieto problémy zanedbajú, môžu viesť až k odtrhnutiu okostice od kosti.
Ako je možné bolesti okostice predísť?
- Pred každým behom je veľmi podstatné sa dobre popreťahovať.
- Pri behu uvoľnite prsty na dolných končatinách a sústreďte sa na došľap na strednú časť chodidla.
- Správnou technikou behu, čiže správne našľapovať a odrážať chodidlá.
- Ak ste dlhšiu dobu nebežali alebo chcete navýšiť svoju záťaž, tak pridávajte záťaž postupne.
Aké sú možnosti liečby?
Najúčinnejšou liečebnou metódou je pokojový režim, kedy úplne vynecháte akúkoľvek aktivitu, ktorá bolesť spôsobuje, najčastejšie teda beh. Ďalej je možné chladiť postihnuté miesto, ale dávajte pozor na podchladenie daného miesta. Ľad vždy prikladajte cez látkovú bariéru a nechajte ho priložený maximálne pätnásť minút, prípadne je možné aplikovať aj krémy s protizápalovým účinkom.
Ak sa bolesť nezmierni približne po dvoch týždňoch, je dobré vyhľadať lekársku pomoc, teda športového lekára alebo fyzioterapeuta. Pokiaľ ide o tejpovanie, odporúčame využiť kinesio tape, samozrejme po konzultácii s odborníkom.
Spýtajte sa, poradíme
Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.
PoradňaVo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...
Celý článokObčas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...
Celý článokSilné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...
Celý článok