Kto je pripravený, nie je zaskočený ani pri prvej pomoci
Vo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré pripraviť sa v kurzoch prvej pomoci. V súčasnosti je pre širokú verejnosť veľa možností, ako sa vzdelávať. Určite sa tak zvýši počet situácií, v ktorých sa ľudia budú môcť aktívnejšie zapojiť do poskytovania prvej pomoci.
Takmer nikto z nás sa nechce dostať do situácie, keď by musel poskytnúť prvú pomoc. Žiaľ, takéto situácie si zvyčajne nevyberáme a na to, aby sme boli schopní zvládnuť prvú pomoc, musíme byť pripravení. Keď ide do tuhého, zvyčajne nie je čas nájsť všetky potrebné informácie. Preto je pre každého z nás prospešné absolvovať kurz prvej pomoci.
Zatiaľ čo v zahraničí je úplne bežné, že ľudia absolvujú kurz prvej pomoci aspoň raz ročne, v Českej republike sa sebavzdelávanie jednotlivcov všeobecne podceňuje. Záujem zo strany širokej verejnosti však narastá. Mnohí zamestnávatelia už poskytujú kurzy pre svojich zamestnancov, ktorí sú zvyčajne školení zdravotníkmi. Ľudia si môžu rozšíriť svoje obzory aj sami.
"Vzdelávanie verejnosti je teraz medzi záchranármi na pretrase. Môžem len odporučiť napríklad instagramový profil záchranárov (stayalive.cz) a lekára Marka Dvořáka (dvorak155), čo je častejšia cesta pre mladšiu populáciu, ktorá je aktívna na sociálnych sieťach. Znalosť poskytnutia prvej pomoci pred príchodom alebo príjazdom záchrannej služby výrazne zvyšuje možnosť prežitia pacienta," zdôrazňuje záchranárka a lektorka prvej pomoci Veronika Chalupová.
Vďaka kurzom sa znížil počet situácií, keď sa ľudia pri poskytovaní prvej pomoci boja dotknúť pacienta. Podľa Veroniky Chalupovej sa pomerne často stáva, že ľudia volajú na tiesňovú linku, ale nechcú sa riadiť pokynmi operátora zo strachu, že niečo pokazia. "Absolvovaním kurzu získa každý účastník dostatok sebadôvery na to, aby sa aktívne zapojil do poskytovania pomoci. A to môže často naozaj zachrániť život. Veď aj obyčajné otočenie hlavy môže viesť k uvoľneniu dýchacích ciest, a to môže človeka zachrániť," pokračuje Veronika Chalupová.
Kurzy zvyčajne ponúkajú napríklad záchranné zdravotné služby v jednotlivých regiónoch alebo sa môžete obrátiť na organizáciu Český červený kříž. Jednotlivé kurzy sú prispôsobené poslucháčom, takže prvá pomoc je vysvetľovaná spôsobom, ktorý je prijateľný pre deti, a samozrejme kurzy prvej pomoci pre dospelých sú odlišné. Napríklad tzv. univerzita tretieho veku, ktorú organizuje Technická univerzita v Liberci.
Všetky nájdete na webových stránkach uvedených organizácií. Tak ako vo väčšine rizikových situácií je najdôležitejšia prevencia. Niekedy stačí len dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a používať ochranné pomôcky.
"Ľudia často podceňujú svoju bezpečnosť, čo vedie k nehodám. Pracujem v horskej oblasti, takže máme prudký nárast nehôd na e-bikoch a e-kolobežkách, kde ľudia podceňujú ochranu hlavy pri jazde. Na rovinatom úseku si zložia prilbu v domnení, že tu sa im nič nestane, a hľa. Aj obyčajný pád z jedného metra na nechránenú hlavu môže byť smrteľný. Veľmi často sa stretávame aj s následkami prekročenia rýchlosti alebo jazdy pod vplyvom alkoholu. To všetko sú prípady, ktorým sa dalo predísť," hovorí záchranárka Veronika Chalupová.
Vypočujte si podcast Medicína s Veronikou Chalupovou a dozviete sa oveľa viac.
Spýtajte sa, poradíme
Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.
PoradňaObčas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...
Celý článokSilné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...
Celý článokDnešná digitálna doba je až neuveriteľne rýchla a s tým súvisí i fakt, že sa zrýchlilo aj cestovanie...
Celý článok