Vytlačiť Poslať na e-mail

Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných dňoch mali byť dialyzovaní pacienti, či už leto trávia pobytom na chalupe, alebo na dovolenke v zahraničí. Prinášame vám základné tipy, ako zvládnuť horúce letné mesiace.

Žite ako obyvatelia zo stredomoria 

Zaraďte do svojho každodenného programu siestu počas horúcich popoludňajších hodín. Svojim aktivitám sa venujte ráno a počas dlhých večerov.

Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu

Noste oblečenie, ktoré dobre zakrýva telo, ako sú napríklad voľné tričká a tuniky s dlhým rukávom. Skôr, než sa natriete ochranným krémom, ubezpečte sa, že všetky miesta po vpichoch sú riadne zahojené.

Snažte sa čo najmenej potiť!

Vďaka zvýšenému poteniu v horúcom počasí je pre dialyzovaného pacienta ťažšie vybalansovať príjem tekutín tak, aby nedošlo ani k prevodneniu organizmu, ale ani k jeho dehydratácii a s tým súvisiacimi ťažkosťami s krvným obehom. Vhodná je pravidelná kontrola telesnej hmotnosti a krvného tlaku.

A čo keď budem smädný? 

Aj v horúcich dňoch stále platí pravidlo: rozložte množstvo vypitých nápojov do celého dňa. Preferujte čistú pitnú vodu, ochutiť si ju môžete plátkom pomaranča alebo lístkami mäty. Vyhýbajte sa veľmi koreneným jedlám a pamätajte, že napríklad aj taká polievka obsahuje veľa tekutín. Kocky ľadu a žuvačky sú dobrými spôsobmi, ako rozptýliť pocit smädu. 

Vyznajte sa v opaľovacích prípravkoch

SPF je faktor slnečnej ochrany, ktorého minimálna hodnota je 6 a maximálne označenie je spravidla 50+. SPF vyjadruje čas, počas ktorého môžeme byť na slnku dlhšie, než dôjde k začervenaniu pokožky oproti času strávenému na slnku bez ochrany. Napríklad pri použití opaľovacieho prípravku s najslabším faktorom s hodnotou 6, dôjde k začervenaniu pokožky 6x neskôr ako pri pobyte na slnku bez akejkoľvek ochrany. 

Na čom záleží pri výbere opaľovacieho prípravku:

  • fototypu kože
  • dĺžke pobytu na slnku
  • nadmorskej výške (čím vyššia, tým väčšia intenzita UV žiarenia)
  • dobe predchádzajúceho opaľovania či typu činností, ktorým sa plánujete venovať

Opaľovacie prípravky aplikujte na kožu aspoň 20 minút pred slnením, obnovujte pravidelne po 2 až 3 hodinách alebo po kúpaní, spotení atď. A to aj v prípade použitia prípravkov s vyšším faktorom.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Kurz první pomoci
Kto je pripravený, nie je zaskočený ani pri prvej pomoci

Vo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...

Celý článok
Kurzy prvej pomoci
Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

Celý článok
Strečing pri jazde autom
Cvičenie na cestách: Časť 1. – v aute

Dnešná digitálna doba je až neuveriteľne rýchla a s tým súvisí i fakt, že sa zrýchlilo aj cestovanie...

Celý článok