Vek nie je len číslo, dôležité je mentálne zdravie – mýtus, alebo fakt?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa staroba začína od 60. roku života. V súčasnosti je väčšina populácie v tomto veku aktívna a za seniorov sa ani nepovažuje. Rovnaký prístup majú títo ľudia väčšinou aj k športu.
Nie je výnimočné stretávať sa na rôznych športových akciách so staršími ročníkmi. Títo ľudia niekedy podávajú lepšie výkony ako ich mladí kolegovia.
Na druhej stane je nutné si uvedomiť, že vek nie je len číslo, ale ide aj o mentálne zdravie, a šport je jednou z možností, ako si ho udržať. Je fakt, že starnutie prináša fyziologické zmeny, ktoré sú dané. Nie je možné ho teda zastaviť. Preto je potrebné dbať na bezpečnosť a uvedomiť si limity svojho tela.
Osteoporóza
Jedným z veľkých limitov je osteoporóza. U žien sa toto ochorenie vyskytuje až o 40 % častejšie ako u mužov. Najčastejšie dochádza k tzv. rednutiu kostí po menopauze s celkovým úbytkom kostného tkaniva, ktoré sa stáva pórovitým a je náchylnejšie na zlomeniny. Tento úbytok býva často nerovnomerne rozložený a postihuje predovšetkým veľké kosti na dolných končatinách. U žien dochádza k cca 27% úbytku kostnej hmoty po menopauze, celkovo dochádza u žien aj mužov v priemere k 3% úbytku počas každých desiatich rokov života.
Vhodnou činnosťou je možné tento stav dlhodobo udržať v priateľnej forme bez toho, aby jedinec musel obmedziť svoje športové a sociálne aktivity. Podstatná je aj vhodná výživa s dostatkom bielkovín a celkovo pestrá a vyvážená strava. Ďalšou dôležitou súčasťou prevencie proti vzniku alebo zhoršovaniu už vzniknutej osteoporózy je cvičenie. Niekedy sa cvičenie považuje za nebezpečnú vec, ktorá môže pacientov stav zhoršiť – opak je však pravdou. Cvičenie svalovej sily, udržanie hybnosti kĺbov a psychická pohoda posilňujú pevnosť svalového korzetu.
Vždy je nutné upravovať cvičenie podľa šikovnosti, mobility a schopností daného jedinca. Súčasťou športovej aktivity by mali byť cvičenia určené na prevenciu pádov, cvičenia na podporu stability, zlepšenie držania tela, posilnenie svalstva dolných končatín a trupu. Ďalej silové cvičenia, kedy sa využíva váha vlastného tela, činky alebo posilňovacie stroje, cvičenia na pretiahnutie svalov a väzov, uvoľnenie kĺbov. Pretiahnutie celého tela je dôležité predovšetkým pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. Ďalej sú vhodné skupinové cvičenia zamerané na osteoporózu, ktoré robia niektoré rehabilitačné alebo rekondičné centrá, a ďalej tchai-ťi, joga, pilates alebo plávanie.
Artróza
Je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré vzniká väčšinou ako dôsledok preťažovania. Vo väčšine prípadov sú postihnuté veľké nosné kĺby v tele, ako sú kolená, bedrá a ramená. V Českej republike je u mužov aj žien približne 12−15% výskyt v populácii, ale nad 75 rokov veku je výskyt až 80%. Dochádza pritom k zmenám na chrupavke a k celkovej zmene pohybového mechanizmu kĺbu. Hoci ide o nezápalové ochorenie, veľmi častou sprievodnou komplikáciou je následne vzniknutý zápal v kĺbe.
Vznik artrózy je daný niekoľkými príčinami, z ktorých najčastejšie sú anatomické (postavenie kĺbov voči sebe), traumatické (zlomeniny, luxácie, poškodenie väzov a mikrotraumy), metabolické (diabetes mellitus, dna) a zápalové (reumatoidná artritída).
Najčastejším príznakom je bolesť, ktorá postupne naberá na intenzite po záťaži, postupne počas záťaže a potom niekedy aj v noci. Dochádza k obmedzeniu hybnosti kĺbu, štartovacej bolesti pri začiatku aktivity.
V akútnej fáze nie je vhodné športovať, ale len vykonávať rehabilitačné cvičenia, ktoré nesmú provokovať bolesť. Pomaly vykonávať pohyby a vyhýbať sa takým pozíciám, ktoré by bolesť mohli spôsobiť. Po vymiznutí akútnej fázy je možné začať s intenzívnejším cvičením, ale je potrebné nutne dbať na to, aby sa kĺby nepreťahovali do krajných polôh, kde môžu spôsobovať bolesť. Ďalej je potrebné kĺby nepreťažovať a vyhýbať sa väčším otrasom. Vhodné je cvičenie na zlepšovanie rovnováhy, ktoré slúži aj na prevenciu pádov.
Vonkajšie cvičenia pre seniorov
Vonkajšie posilňovacie stroje začínajú byť populárne aj v Českej republike. Postupne snáď bude možné stretnúť sa s nimi vo väčšine miest po celej republike. Tieto vonkajšie posilňovne môže na posilnenie alebo pretiahnutie tela využiť takmer ktokoľvek. Pri každom paneli cvikov nájdete návod, ako správne cvičiť, aby si človek neublížil. Výhoda týchto jednotiek spočíva v možnosti cvičiť kedykoľvek a akokoľvek dlho. Navyše ide o pohyb v prírode a na čerstvom vzduchu, ktorý tak zlepšuje psychickú pohodu jedinca.
Nové cvičenie
Ak máte záujem vyskúšať si nejaké nové cvičenie, v súčasnosti to už takmer nie je problém. Vždy však zvážte svoje limity a skúšajte len také cviky a aktivity, pri ktorých sa budete cítiť bezpečne. Taktiež odporúčame skúšať nové veci pod dohľadom niekoho skúsenejšieho, kto vám poradí, ako správne danú aktivitu vykonávať.
Spýtajte sa, poradíme
Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.
PoradňaVo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...
Celý článokObčas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...
Celý článokSilné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...
Celý článok